Evrensel Yasalar, Psikoloji, Şifa

Corona’nın İnsanlığa ve Dünyaya Mesajı… 

corona'nın insanlığa ve dünyaya mesajı

Yaşadığımız her şeyin bir anlamı, hizmet ettiği bir şey var. Hepimiz bir yolculuktayız ve bu yolculuk doğrusal olmayan bir çizgide ilerliyor. Bir çark üzerinde seyrediyor yol, daha çok çemberlerden, döngülerden oluşuyor… Geçmiş geleceğe; gelecek de geçmişe sirayet ediyor.

Evrende gerçekleşen her olay bu çarkın döngüsüne hizmet ediyor. Corona virüsü de… Birkaç haftadır bu işaretleri okumaya, fark etmeye çalışıyorum. Bazı başlıklar altında toplamaya çalıştım. Elbette bunlar benim kendi bakış açımdan, kendi çerçevemden gördüklerim. Bir başka göz bundan daha ötesini ya da bir başka mesajları çıkarabilir.

#Hepimizbiriz: Dualiteden birliğe giden döngülerden birindeyiz. Tarihte bunlardan bir çoğunu yaşadık. Çok değil bundan bir iki ay önce savaşla, göçle, depremle ayrı düşüyorduk birbirimizden. Biz vardı, bir de ötekiler… Corona’nın ilk mesajı: “Ayrışarak değil, birleşerek güçleniriz.” Evrende hepimiz özeliz, biriciğiz ama aynı zamanda okyanusta bir damlayız. Dev bir ağacın yapraklarıyız. Hepimiz aslında biriz. Virüs, ırk, dil, din ayırmıyor; hem herkes kurban hem kurtarıcı… Herkes hem kendisinin hem de evrenin kurtarıcısı.

#MusaHızırmeseli: Bazı şeyler göründüğünün tam tersinde bir şeye hizmet ediyor. 11 Eylül’deki ikiz kuleler saldırısı küresel boyutta herkesin aynı anda oradaki insanlar için dua etmesine sebep oldu. Belki de başka hiçbir olay aynı anda tüm dünyanın koşulsuz sevgide birleşmesini sağlayamazdı. Münevver Karabulut, Özgecan Aslan gibi bazı kadın cinayetleri kadın hakları konusunda büyük adımlar attırdı, büyük ölçekli farkındalıklar yarattı.

Hz. Hızır ve Hz. Musa meselini bilirsiniz. Birlikte bir yolculuğa çıkarlar. Hızır, “Benim yaptıklarıma sabretmeye senin gücün yetmez ya Musa! Özünü kavramaya kuşatıcı olamadığın şeye nasıl sabredebilirsin” der. Hakikaten de Musa, Hızır’ın yaptığı akıl almaz şeylere dayanamaz. Bunların içinde bir gemiyi delmek, bir çocuğu öldürmek ve iki yetime ait bir duvarı düzeltmek gibi şeyler vardır. Hızır zaman ve mekân içinde ileri doğru gitmiş, olabilecek olumsuz neticeleri görmüş ve yine zaman içinde geri dönerek olaylara müdahale etmiştir. Tüm olumsuz görünen eylemlerin arkasında bir anlam, bir sebep vardır. İsteyenler bu kıssanın detaylarını internette aratarak okuyabilirler. Bazen çok olumsuz görünen olayların arkasında görmediğimiz gizil bir anlam vardır.

#Evdekal: Corona’nın bir başka mesajı: Yavaşlamak… Son yıllarda en çok ihtiyacımız olan şey. Durmak, sakin olmak, anda kalmak… Bilinçli farkındalık…  O kadar “yoğunuz”, o kadar “tempoluyuz”, o kadar “işkoliğiz” ki… Yeniden evde en çok da kendi “beden evlerimizde” olmayı öğreniyoruz. Gerçek ilişkiler kuruyoruz belki de. Çünkü hayattaki önceliklerimiz konusunda netleşiyoruz.  Gerçekten bir dostumuzu merak edip soruyoruz: “İyi misin?… Gerçekten iyi misin?” Çünkü sevdiğimiz birini her an kaybedebiliriz. Birini kaybetmeden sevdiklerimizi arayıp sormak, bu saçma kavga gürültüyü, patırtıyı bitirmek…. Ne kadar anlamlı geliyor.

IMG-0536 (1)

İllüstrasyon:Callyjanestudio

#Antikapitalisthareketlerbunlar: Hep birlikte kapitalizme karşı çıkmak… İklimsel değişikliklerin herkesi ama herkesi etkilediğinin idrakine varmak…  Yapmamız gerekenin doğala, minimalliğe, öze dönüş olduğunu hatırlamak… Doğal beslenmek, sürdürülebilir tarım… Atalarımızın topraktan bir ürün almakla ilgili söyledikleri şu önemli sözü ve alışkanlıkları gibi. “Kurda, kuşa, aşa….” Biz bu toprağı diğer canlılarla da paylaşıyoruz. Doğanın dengesini gözetmek zorundayız.

#Kendineyakındanbak:  Kendi ruhuna bak. Ruhunu besleyen şeyler yap. Birçok şey için şükretmeyi öğreniyoruz yeniden… Başta sağlık için… Kendi adıma geçen ayım için şükrediyorum. Ne kadar doluydum ve ne kadar hareketliydim. Hiç beğenmediğimiz o geçen yıl için şükretmek… Hayatta olduğumuz için şükretmek… Yaşlılarımız ve çocuklarımız hayatta olduğu için şükretmek.

#Doğaiçinçal: Daha az insan sokağa; daha az araç trafiğe çıktığı için hava kirliliği azalmış. Doğa kendisine ait olanı geri almaya başlamış diyebilir miyiz? Cagliari limanına yunuslar, Roma’daki çeşmelere ördekler, Venedik’teki kanallara balıklar ve kuğular gelmiş.

İtalya için ayrı bir başlık açmalıyım belki de… Geçen yaz sonu bir haber dinlemiştim. Venedik’e o kadar çok turist geliyormuş ki, artık yetkililer daha fazla turist istemiyormuş. Meydanlar o kadar çok kalabalıkmış ki, neredeyse turistlere artık gelmeyin mesajı vereceklermiş. Benzer bir haber Barcelona’dakim La Rambla caddesi için de duymuştum sanırım. Turistten dolup taşan Avrupa şehirleri ve pek de memnun olmayan yerel halk… Mesaj evrene ulaşmış olmalı ki İtalya bomboş kalan meydanlarıyla resmen hayalet şehre döndü, hastalığın ilk vurduğu Avrupa şehri oldu. Her şeyin birbirini iten çeken enerjilerden olduğunu söyleyip durmuyor muyuz?

#Kültürsanatınönemi: Sinemaya, tiyatroya ya da bir konsere gidemediğimizde bunun hauatımız için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Online gezilecek müzeler, internette yayınlanan konserler paylaşıyoruz birbirimizle. Özgürce sanat icra etmenin kıymetini anlıyoruz bir kez daha…

#Sağlıktaşiddeteson: Ve Corona virüsünün son mesajı, eşim de doktor olduğu için biraz daha kişisel olacak… Son zamanlarda değerleri ve saygınlıkları düşürülen, birçok şiddet olayına maruz kalan sağlık çalışanları iade-i itibarlarını kazandılar. Onlara ihtiyacımız olduğunu ve hizmetlerinin değerini bir kez daha anladık.

Ne zaman insanlık olarak burada yazdığım tüm bu olumlu değerlere ve erdemlere kalıcı olarak, şartsız koşulsuz sahip olacağız, o zaman bunları yaşamak için olumsuz deneyimlerle sınanma zorunluğundan özgürleşeceğiz. Koşulsuz sevgi, birlik, şükür, kabul, sağlığın kıymetini bilmek, minnet…. Tüm bunlar daima bizimle olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s