Psikoloji, Psikoterapi

İçe bakışın gizemi

dream-3871214_960_720
Tatiller, yazlık yerler, su kenarları, mola verilen mekanlar iyi gözlem yerleridir. İlk etapta bilinçsizce, çabasızca ve akışta gözlemlerim insanları, anne-babaları, çocukları… Eskiden bir sosyolog-senarist bakışıyla -hikayelerin peşinde- izlerdim insanları, şimdi daha ziyade psikolojik, terapötik bir bakışla yapıyorum bunu. “Gerçek yok, yorum var” diyor Nietzsche. Ben de “dışarıyı anlamak için içeriyi anla” diyorum. Her bilgi, her gözlem içsel referanslarımızla geliyor bize. İnsan ruhunu anlamak için önce kendi içime bakıyorum. Senaryo yazarken de kullanırım bu tekniği. Anılar kütüphanemden benzer bir olayı bulup çıkarır, bu empatiyle yaklaşırım durumlara, kişilere. Bunu bilmeden, içgüdüsel olarak yapıyormuşum; daha sonradan öğrendim ki terapide H. Kohut yaklaşımıymış bu. Kohutçu bakışa göre yaralı bir terapistten daha iyi bir şifacı oluyor.
Bu uzun tatilde önüme çıkan mutsuz anneler yazdırıyor bana bu yazıyı. Gözlemlediğim şu: Herhangi bir terapi sürecinden (ya da bir kendini tanıma, bilinçaltı dönüşüm, psiko-enerji teknikleri, yoga-beden farkındalığı gibi araçlardan… ) geçmemiş kişilerde travmalar tekrar ediyor. Freud buna geçmişin tekrar etme zorlantısı diyor. Bir çocuk pre-ödipal ya da ödipal dönemde, yani 0-7 yaş sürecinde duygularını içine atarsa bu tekrara dönüşüyor.  Hem de ne tekrar… Sisifos’un laneti gibi, dev bir kayayı hayat boyunca dağın zirvesine taşımak zorunda kalabiliyorsunuz. Peki geçmişin tekrarı ne zaman ortaya çıkıyor? Bakın burası çok hayati… Şu üç olayda ortaya çıkıyor 1) Evlendiğinizde 2) Çocuk sahibi olduğunuzda 3) Anne-baba kaybında veya onların kanser gibi önemli bir rahatsızlıkları olduğunda..
SISIFOS
Sisifos’un laneti
Çalışmalarımızda sıklıkla bana sorulan “neden ben?”, “neden böyle oluyor?” “neden şimdi?” sorusunun yanıtı bu. Çünkü böyle programlanmışız. Bütün hayatımız anne-baba-kardeş travmalarının tekrarından ibaret. Freudyen kuram da bunu söylyor nesne ilişkileri kuramı da… Bu üç önemli dönüm noktası -hadi saatli bomba kadar sert bir benzetme yapmayalım ama- kurulu bir çalar saat gibi içimizde bir yerlerde zilini çalmayı bekliyor.
Siz kendi travmanızı çözmezseniz bu çocuğunuza geçiyor. Anne olunca depresyona giriyorsunuz, evlenince kilo almaya başlıyorsunuz veya ebeveyniniz hastalandığında cinsel işlev bozukluklarına kadar giden sorunlar yaşıyorsunuz. Benim kendi zilim evlendiğimde çalmıştı, mutlu bir evlilik yapmama rağmen, o ana kadar bildiğim tüm dünya yıkılmıştı, başta Thetahealing olmak üzere diğer psiko-enerji araçlarıyla, sonra da psikoterapi eğitimimle yeniden inşa ettim dünyamı. Hala da bu inşa süreci devam ediyor. Bunun bir yolculuk olduğunu unutmayalım. Peki tüm bunların anlamı ne? Neden travmalar biz evlendiğimizde, çocuk sahibi olduğumuzda ya da anne babamız hastalandığında ortaya çıkıyor? Travmayı çöz diyor aslında hayat bize. Travmayı çöz ve özgürleş. Cem Keçe hocamın söylediği gibi “kadere boyun eğersin; yazgıyı değiştirebilirsin.” O, “yazgı” kavramını travmalarla tekrar eden döngüler olarak kullanıyor burada. O yüzden çocuklarınızı oyun terapisine götürmelisiniz diyor. Kendilerini ve duygularını ifade etsinler ki geleceklerine içlerinde gömülü mumyalar taşımasınlar.
library-68633_960_720
Psikoterapide sık sık değindiğimiz gibi üç doğum var. Birincisi içine doğduğumuz anne baba, ikincisi evlilik, üçüncüsü ise terapi odası… “İlk iki doğumu kaçırdık, en azından şu üçüncü doğum fırsatını kaçırmayalım” demişti hocam. Gerçekten de terapiden geçenlerin görünür bir farkı oluyor. İçgörüleri daha gelişmiş oluyor. İçe bakış her zaman geriye bakıştır” diyen Sarte ne güzel ifade etmiş… İçe dönüşleriniz bol olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s